Search

چشم مصنوعی

چشم مصنوعی

 

چشم مصنوعی

وقتي كه چشم به هر علتي از داخل حدقه برداشته شده است و يا كوچك و بدون ديد است، از چشم مصنوعي استفاده مي شود كه ظاهر صورت را بهتر كند. عمل تخلیه چشم عبارتست ازبیرون آوردن کره چشم و یا محتویات آن که بدلایل مختلفی صورت می پذیرد.از دلایل شایع آن عدم وجود دید درچشم همراه با درد، پیشگیری ازصدمه به چشم مقابل، برداشتن تومورهای داخل چشم و اصلاح وضیعت ظاهری بیمار می باشد.

در مواردی چشم نابينا سايز مناسب و ظاهر خوب دارد و فقط بخش قدامي آن نياز به تغيير رنگ دارد می توان از لنزهای تماسی رنگی استفاده کرد.
دربرخی موارد نیز می توان طی یک عمل جراحی فلپ ، حس خارجی ناحیه چشم راکاهش داد و سپس از پروتزهای نازک استفاده کرد. درصورت عدم تحمل نهایتا تخلیه چشم تنها راه اصلاح ظاهر بیمارخواهد بود. درهنگام تخلیه چشم یک بافت اسفنجی شبیه به استخوانهای بدن بجای کره چشم قرارداده می شود و عضلات چشم به آن متصل می گردد . در انتهای عمل یک پروتز بی رنگ (کونفورمو) در زیر پلکها روی بافت جایگزین کره چشم قرار میگیرد و پس از حدود ۶ هفته پروتز شبیه به چشم طبیعی توسط تكنسين ساخت پروتز قالبگيري و كارگزاري مي شود. حدود ۱۲ماه پس ازعمل جراحی و پس از تستهای موید رشد عروق به داخل بافت اسفنجی، عمل دريل و پين گذاري بافت اسفنجی انجام می شود و تا ۲هفته بعد اتصال پروتز صورت می گیرد تا حركت بهتر در پروتز حاصل گردد. گاهی به علت حرکت قابل قبول در پروتز عمل دريل کردن انجام نمی شود.

 

توصیه

1- حتما جهت محافظت از تنها چشم سالم از عینک استفاده شود.

2- پروتزهای چشمی درگروهی از بیماران تولید حساسیت در بافتهای چشم و ترشح می کنند که بايد از قطره هاي تجويزي استفاده نمود.

3- خارج کردن و شستشوی پروتز با فواصل طولاني انجام مي گيرد و انجام این كار بیش از حد توصیه شده، سبب افزایش ترشح می شود.

4- معمولاً برخي اعمال جراحی از قبیل اصلاح افتادگی پلک، افتادگی ابرو ، پف پلک ، اصلاح شلی پلک پایین و برداشتن بافتهای اضافی رشد کرده و.... در آينده مورد نياز است.

 

بلفاروپلاستی بروش پلاسما جت یا پلکسر


روش و مکانیزم اثر

 روشی مثل لیزر سطحی پوست است که با تصعید سلولهای سطحی پوست باعث سوختگی در پلک میشود. پس از التیام زخم معمولا  ظرف یک هفته ( مانند هر سوختگی پوستی در بدن) پوست آن ناحیه براق و سفتتر میشود. بدلیل سوختگی ایجاد شده , ممکن است (هنوز مطالعه ای روی این تکنیک انجام نشده است) تغییرات پیگمان (رنگ) و یا واکنش غیر قابل کنترل به سوختگی بوجد بیاید. پس در پوستهای با ریسک بالا (تیره) باید احتیاط کرد. معمولا بین ۳-۱ جلسه درمانی لازم است که معمولا بفواصل 1-2 ماه انجام میشود.

مواردی که روش پلاسما قابل استفاده است

این روش برای مواردی که کمی پوست اضافه پلک مختصر روی پلک فوقانی استفاده میشود. گاهی برای پوست کمی که پس از جراحی بلفاروپلاستی (پف پلک بالا) باقی مانده است نیز استفاده میشود.

در موارد زیر این روش نباید استفاده شود

هنوز مطالعه علمی در مورد این نوع دستگاه و جراحی وجود ندارد. بنابراین هیچ شواهدی دال بر عوارض , میزان اثر , طول ماندگاری, میزان صدمه به چشم (زیر ناحیه سوختگی پلک) , غده اشکی (در محل سوختگی) و دیگر ساختمانها وجود ندارد.  بنابراین در موارد یا کاربرد ندارد (بر اساس مکانیزم اثر) و یا ریسک بالا دارد:

 -1            میزان زیاد پوست اضافی روی پلک بالا

 -2            بیرون زدگی چربی پلک (پف پلک بالا) چه در بخش داخلی پلک و چه در بخش وسط پلک بالا

 -3            پرولاپس غده اشکی در بخش خارجی پلک بالا

 -4            افتادگی همزمان پلک بالا (کوچکتر بودن شکاف پلکی)

 -5            افتادگی همزمان ابروها

 -6            افراد با پوست تیره رنگ

- 7           رتراکشن همزمان پلک بالا (زل زدگی و باز بودن پلک بالا)