Search

لنز طبی و رنگی

• لنزهای تماسی، طبی و زیبایی

 

لنزهای تماسی به دو گروه عمده لنز نرم و لنز سخت تقسیم می شوند. هر دونوع لنز می توانند اشکالات نزدیک بینی و دوربینی و آستیگماتیسم چشم را بر طرف کنند. تشخیص اینکه کدام لنز برای بیمار مناسب می باشد حتما توسط چشم پزشک باید صورت گیرد.
استـفـاده از لـنـز تماسی چه فوائدی دارد؟
علاوه بر مزایایی که از نظر زیبایی ایجاد می کند، این لنز ها نسبت به عینک دید بهتر و طبیعی تری برای شخص ایجاد می کنند. از دیگر مزایای آن را حتی استفاده از آنها حین فعالیتهای ورزشی است.
لنزهای نرم طرفداران بیشتری دارند چون تحمل آنها بسیار آسان است و در ضمن این لنزها روی چشم حرکت نمی کنند.
در زمینه لنزهای تماسی چه پیشرفت هایی حاصل شده است؟
وجود لنزهای یکبار مصرف که میتوان بعد از یکباراستفاده مثلا ً ؛ بعدازیک فعالیت ورزشی اسکی روی آب ، آن را دور انداخت و یا لنزهای ماهانه که پس از یک تا سه ماه استفاده تعویض می شوند.
اخیراً یک پوشــش ضد آفتاب در روی لنزها قرار داده اند که چشم را از اشعه مضر آ فتاب محافظت می کند و شانس صدمات چشمی مثل آب مروارید را کاهش می دهد.
چرا استفاده از لنزهای نرم راحت تر است؟
این لنزها از موادی ساخته شده اند که خاصیت نرم واسفنجی به چشم می دهند.
لبه های نازک اطراف لنز به نحوی ساخته شده که پلک با لا را آزار نمی دهند.
اجازه عبور اکسیژن به قرنیه را می دهند.
آیا استفاده از لنز نیاز به اندازه گیریهای خاص دارد؟
بلی، برای تجویز لنز مناسب باید موادی مثل انحناء، قدرت و قطر لنز و قرنیه چشم در نظر گرفته شود تا لنزی برای بیمار تجویز شود که براحتی در مرکز چشم ودر عین حال آنقدر محکم نباشد که اجازه عبور اکسیژن را به قرنیه ندهـد .همچنـیـن بعد از استفاده از لنز، بیمار باید توسط چشم پزشک پیگیری شـده تا وضعیت چشم از نظر تطابق و اکسیژن رسانی بررسی شود.
در شروع استفاده از لنز چه مشکلا تی وجود دارد؟
شخص ممکن است ابتدا کمی تحریک و خارش چشم و شکا یت از تاری دید داشته باشد و لی معمولا بعداز یک هفته بندرت لنز را داخل چشم احساس می کند.
در حدود یک تا چهار هفته اول ممکن است شکایت از تاری دید داشته باشد که این مسئله بعلت خاصیت اسفنجی بودن و آب بالای موجود در لنز امری طبیعی است. در افرادی که کار نزدیک انجام می دهند و یا مشکل آستیگماتیسم دارند این شکا یت بیشتر است.
لنزهای زیبایی
اینگونه لنزها که بعلت طرحها و رنگهای مختلف آنها استفاده می شوند نیز باید توسط پزشک متخصص چشم تجویز شوند چون اینگونه لنزها نیز نیاز به اندازه گیریهاي متعدد جهت تجویز دارند. استفاده کنندگان این نوع لنز باید توجه داشته باشند که هر نوع لنزی میزان اکسیژن رسانی به چشم را کاهش می دهد و در صورتیکه این لنزها به طور مداوم در نقاط گرم، آلوده و پر دود استفاده شود و در ضمن بطور صحیح پاکسازی و ضد عفونی نشوند ،صدمات جدی به چشم وارد می کنند.
لذا ما قویاً توصیه می کنیم این لنزها نیز باید توسط متخصصین چشم تجویز شده و از تهیه و خرید آنها از داروخانه ها و فروشگاهها خودداری شود.